Farklı Olan Değil Ayna Olan Kazanır
Farklı Olan Değil Ayna Olan Kazanır

Farklı Olan Değil Ayna Olan Kazanır (9786055164096)

0,00
İndirim Oranı : %25 İndirim
Fiyat : ₺85,00
İndirimli : ₺63,75
Barkod : 9786055164096

            Liderlik literatüründeki ilk kuramlar “Lider olunur mu; yoksa doğulur mu?” sorusuna yanıt vermeye çalışmıştır. Son elli yıldan beri, belli liderlik stillerinin takipçi ya da çalışanları hemen hemen her kültürde ve çalışma/grup ortamında en etkili liderlik stilleri olduğuna dair kuram ve bulgulara rastlanmaktadır. Lider ya da yöneticinin liderlik stilinin ne olduğunun, takipçi ya da çalışanların motivasyonel süreçleri üzerindeki etkileri çok fazla önemsense de; bir lider ya da yöneticinin liderlik stili ile takipçi ya da çalışanların değer yargıları, benimsedikleri normlar ve kişilikleri arasındaki uyumun öneminin özellikle son 20 yıl öncesinde yadsındığı söylenebilir. Oysa aynı liderlik stili her ast için aynı derecede etkili olmamaktadır. Daha açık bir ifadeyle, liderlik karşılıklı bir ilişki sürecine dayanır ve bir takipçi veya çalışanı motive etmede etkin olacak bir liderlik stili başka bir takipçi ya da çalışanı motive etmek konusunda tamamen faydasız olabilir. Bu kitap, "liderliğin sosyal benlik kuramını" ve "grup prototipi lider" kavramlarını Türkçe alanyazında tanıtan ilk yayındır. Bunun yanında, liderliğin sosyal benlik kuramının önermeleri ışığında yakın zamana dek yapılan bilimsel araştırmaların ayrıntılı bir özetini içermektedir. Dolayısıyla, kuram ile ilgili önemli bir Türkçe kaynak kitap niteliği taşıması hedeflenmiştir. Kitaba kaynak olan ve İngilizce yazılmış doktora tezi, daha fazla okuyucuyla buluşabilmesi amacıyla Türkçe olarak -deyim yerindeyse- yeniden yazılmıştır. Çalışmanın bulguları ışığında, hem kurumsal lider ve yöneticilere, hem de liderlik alanında çalışan akademisyenlere öneriler sunulmuştur. Son olarak, "Ekler" bölümünde tez çalışmasında kullanılan Türkçe ölçeklerin tümüne yer verilmiş ve bunun, akademisyenlere olduğu kadar, özellikle İnsan Kaynakları Yönetimi ve Örgütsel Gelişim alanlarında çalışan uygulayıcılara da kolaylık sağlaması amaçlanmıştır.
             Bu kitabı bitirdiğinizde, liderliğin sosyal benlik kuramında önerildiği üzere, “içimizden ve/veya bizden biri olduğunu” vurgulayan siyasi, kurumsal, askeri ve dini liderlerin takipçi ve/veya çalışanlar tarafından neden:
  1. Daha çok benimsendiklerini ve desteklendiklerini,
  2. Olumsuz davranışlarda bulunsalar bile suçlamaya maruz kalmadıklarını ve ya daha kolay affedildiklerini,
  3. Ait oldukları grubu kayıracak şekilde ancak adaletsiz bir şekilde davrandıklarında bile, etkin bir lider olarak değerlendirildiklerini ve takdir edildiklerini,
  4. Karizmatik ve güvenilir olarak algılandıklarını
daha iyi anlayacaksınız. Ayrıca, özellikle grup kimliğiyle fazlasıyla özdeşleşen grup üyeleri arasında saydığımız tüm bu sonuçların neden daha yaygın olarak ortaya görüldüğüne dair fikirleriniz, daha somut hale gelecek. Son olarak, grubu oluşturan bireylerin karakter özellikleri, kültürel ve motivasyonel eğilimlerinin, liderin grup prototipi olması ve takipçilere yönelik olumlu ve olumsuz sonuç değişkenleri arasındaki ilişkilerde ne derecede ve hangi yönlerde belirleyici rol oynadığını göreceksiniz. 
           
 

ISBN: 978-605-5164-04-01
Kağıt: 70 g enzo
Boyutlar: 16 x 24 cm
Kapak: karton kapak
Sayfa Sayısı: 284
Yayın Tarihi: Ocak 2013
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR