Farklılıkları Yönetme Kültürü: Göç Yönetimi Alanı ve Türkiye'ye Göç Eden Suriyeliler
Farklılıkları Yönetme Kültürü: Göç Yönetimi Alanı ve Türkiye'ye Göç Eden Suriyeliler

Farklılıkları Yönetme Kültürü: Göç Yönetimi Alanı ve Türkiye'ye Göç Eden Suriyeliler (9786057744128)

0,00
İndirim Oranı : %30 İndirim
Fiyat : ₺85,00
İndirimli : ₺59,50
Barkod : 9786057744128

Farklılıkları Yönetme Kültürü:
Göç Yönetimi Alanı ve 
Türkiye’ye Göç Eden Suriyeliler
Michelle S. DROMGOLD-SERMEN
 
Michelle Dromgold-Sermen Kuzey Karolina Üniversitesi, Sosyoloji Bölümünde doktora yapmakta olup uzmanlık alanı uluslararası göç, göçmen toplumsal bütünleşmesi ve sığınmacıların iskânı konuları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yüksek lisansını 2015 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Çalışmaları programında, Dr. Besim Can Zırh’ın danışmanlığında tamamlamıştır.
2011’den bu yana çok sayıda Suriyeli ülkelerinde devam eden iç savaştan kaçarak, coğrafi yakınlık, ailevi bağlar, dini ve kültürel benzerlikler ve Türkiye’nin çatışmaların erken dönemlerinden itibaren uyguladığı açık-kapı politikaları nedeniyle Türkiye’ye sığınmışlardır. Suriyeliler ilk olarak Türkiye’ye gelmeye başladıklarında, Türkiye Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde göçmen politikalarını 2014’te yürürlüğe soktuğu Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununu uygulayarak değiştirmeye başlıyordu. Bu kitap Türkiye’de göç politikaları ve göçmenlerin yapısı değişiyorken, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile 2015 yılında yapılan röportaj ve araştırmalardan yararlanarak, Türkiye’de devlet ve sivil toplum örgütlerinin göç yönetimine yaklaşımını ve bu yaklaşımın Suriyeliler ile Türk toplumu üzerindeki etkisine ışık tutmaya çalışmaktadır. 2015 yılındaki göç yönetimini anlamak, Türkiye’de bugün siyasallaştırılan Suriyeli krizi ve sığınmacıları tanımlayan temel yapı taşlarını ve mekanizmaları anlamaya yönelik çabalar için önemli ipuçları sağlayacaktır. 
Bu çalışma Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenmiştir. 
Hibe Numarası: BAP-07-03-2015-00.
Michelle S. Dromgold’un Dr. Besim Can Zırh danışmanlığında yürütülen 2015 tarihli “A Culture of Managing Difference: The Field of Migration Management and Syrian Movers to Turkey” başlıklı yüksek lisans tezi, “Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2016-17 Eğitim ve Öğretim Yılı En İyi Tez Ödülü” ve “ODTÜ 2016 Yılın Yüksek Lisans Tezi Çiğdem Barçan Tansel Yayın Ödülü” olmak üzere iki ayrı ödüle layık görülmüştür.
"2011’den bu yana çok sayıda Suriyeli ülkelerinde devam eden iç savaştan kaçarak, coğrafi yakınlık, ailevi bağlar, dini ve kültürel benzerlikler ve Türkiye’nin çatışmaların erken dönemlerinden itibaren uyguladığı açık-kapı politikaları nedeniyle Türkiye’ye sığınmışlardır. Suriyeliler ilk olarak Türkiye’ye gelmeye başladıklarında, Türkiye Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde göçmen politikalarını 2014’te yürürlüğe soktuğu Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununu uygulayarak değiştirmeye başlıyordu. Bu kitap Türkiye’de göç politikaları ve göçmenlerin yapısı değişiyorken, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile 2015 yılında yapılan röportaj ve araştırmalardan yararlanarak, Türkiye’de devlet ve sivil toplum örgütlerinin göç yönetimine yaklaşımını ve bu yaklaşımın Suriyeliler ile Türk toplumu üzerindeki etkisine ışık tutmaya çalışmaktadır. 2015 yılındaki göç yönetimini anlamak, Türkiye’de bugün siyasallaştırılan Suriyeli krizi ve sığınmacıları tanımlayan temel yapı taşlarını ve mekanizmaları anlamaya yönelik çabalar için önemli ipuçları sağlayacaktır."

KİTAP ADI      :     Farklılıkları Yönetme Kültürü
 
ISBN                 :   9786057744128
 
YAZAR             :   Michelle S. Dromgold-Sermen
 
KAPAK             :  Karton Kapak

 
SAYFA SAYISI    :  240 sayfa
 
BASIM TARİHİ    :  Şubat 2020
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR