Zor Zamanlarda Annelik
Zor Zamanlarda Annelik

Zor Zamanlarda Annelik (9786057744111)

0,00
İndirim Oranı : %30 İndirim
Fiyat : ₺85,00
İndirimli : ₺59,50
Barkod : 9786057744111

Zor Zamanlarda Annelik
Anneleri̇n İki̇nci̇l Terör Deneyi̇mleri̇ 
Üzeri̇ne Bi̇r Olgubi̇li̇m Çalışması
Meryem GÖKYAR
 
Uzman Psikolojik Danışman Meryem Gökyar, lisans eğitimini İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi   İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise ODTÜ Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık yüksek lisans programında tamamlamıştır. Aynı zamanda Orta Doğu Çalışmaları üzerine de eğitim almış olan yazar, kriz ve travma danışmanlığı, çocuklarla psikolojik danışma, kadın çalışmaları ve güvenlik çalışmaları konularıyla ilgilenmektedir.  
Gökyar’ın Prof. Dr. Özgür Erdur-Baker danışmanlığında hazırladığı 2017 tarihli “Motherhood in Hard Times: A Phenomenological Study on Mothers’ Concerns Against Terrorist Attacks in Turkey” başlıklı yüksek lisans tezi, “Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı En İyi Tez Ödülü” ve “ODTÜ 2017 Yılın Yüksek Lisans Tezi Çiğdem Barçan Tansel Yayın Ödülü” olmak üzere iki ayrı ödüle layık görülmüştür.  Bu ikinci ödül kapsamında kitaplaştırılan tez çalışması, 2015-2016 döneminde yaşanmış terör olaylarına doğrudan maruz kalmayan annelerin tepkilerini, çocuklarının tepkilerine ilişkin algılarını ve baş etme stratejilerini ortaya koymaktadır. Ankara ve İstanbul’da 21 anne ile yapılan nitel görüşmeler annelerin şehirlerindeki terör olayları karşısında yoğun stres ve kaygı tepkileri verdiklerini; bunlarla başa çıkmak için çeşitli yöntemler geliştirdiklerini göstermektedir. Dolayısıyla, bu kitap kendi sosyo-kültürel gerçekliklerimiz içerisinde uluslararası literatürdeki çalışmaları değerlendirerek, toplumsal cinsiyet ve kültüre duyarlılık açısından daha ayakları yere basan önleme ve müdahale programları gerçekleştirilmesine de olanak sağlayacaktır. 
Bu kitap 2015-2016 döneminde Ankara ve İstanbul merkezde yaşanmış ve medyaya yansımış terör olaylarına doğrudan maruz kalmayan annelerin tepkileri üzerinden bir dolaylı travma değerlendirmesi yapmaktadır. Çalışmaya konu vakalar terör olayları özelinde değerlendirilse de aslında belirsizliklerin olduğu ve tehdit algısının devam ettiği çoğu afet durumu için de geçerli olabilecek yanları bulunmaktadır. Çalışmada annelerin şehirlerindeki terör olaylarına olan tepkileri, bunları anlamlandırma ve bunlarla başetme stratejileri değerlendirilmiştir. Ankara ve İstanbul'daki 21 anne ile yapılan derinlemesine nitel görüşmeler sonucunda yoğun stres ve kaygının yanı sıra bakımveren olmanın getirdiği sorumluluk ile annelerin bu travmatik olaylardan etkilendikleri, buna rağmen çeşitli başa çıkma teknikleri ile güçlenmeye çalıştıkları görülmektedir. Bu çalışma alanda çalışan pratisyen ve araştırmacılar başta olmak üzere, bu alanyazın ile ilgilienen diğer meslek gruplarına da yol gösterici olacaktır. Ulusal ve uluslararası alanyazının yanı sıra, toplumsal cinsiyet ve kültüre duyarlı danışmanlık açısından hazırlanacak önleme ve müdahale programlarına oluşturacağı temelin yanı sıra, bireysel olarak toplumsal travmalar sonrasında verilen tepkileri öğrenmeye ve kitaptan edindiği kazanımları hayatına dahil etmeye çalışan anneler için de keyifli bir okuma materyali olacağı umudundayız.
 
 

KİTAP ADI      :     Zor Zamanlarda Annelik
 
ISBN                 :   9786057744111
 
YAZAR             :   Meryem Gökyar
 
KAPAK             :  Karton Kapak

 
SAYFA SAYISI    :  158 sayfa
 
BASIM TARİHİ    :  Şubat 2020
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR